Sobota 26. září 2020, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 26. září 2020 Andrea

Nová formule politiků – já odejdu.

28. 01. 2014 9:15:00
Také jste si toho všimli, jak se naši současní politici naučili tuto větu používat. Včera jí vyřkla adeptka na ministryni sociálních věcí paní Marksová-Tominová. Ta sedí ve správní radě firmy, po které úřad práce vymáhá 20 miliónů korun.

Paní adeptka na ministryni se zapletla s firmou, která od státu dostala dotace. Nechci se zabývat tím, na co dotace byly a jestli to mělo smysl, ale výsledkem, který z toho vznikl. Společnost Místní sociální služby (podle iDnes http://brno.idnes.cz/ministryne-prace-ma-na-jihu-moravy-stin-fco-/brno-zpravy.aspx?c=A140127_2026983_brno-zpravy_daj ) dostala dotace na zřízení sítě pečovatelů. Podnikatelský záměr nevyšel. Pojďme se podívat na roli budoucí ministryně v této kauze.

Paní budoucí ministryně včera připustila, že je ve střetu zájmů, i kdyby projekt fungoval. A že to vyřeší tím, že z tohoto projektu v zákonné lhůtě odejde. A o tom to vše je. Kdyby projekt fungoval, tak bych to bral. Chci být ministryní, tak nemohu působit v soukromém sektoru. To má logiku. Jestliže mám všechny své závazky vůči státu ze svého podnikání splněny a taktéž je mají splněny společnosti, kde jsem figuroval v řídících orgánech, tak proč ne. Ale tady to tak není. Firma, kterou opouští, má vůči státu povinnosti. Minimálně v tom, aby vysvětlila, kam se dotace poděly. Což prý doposud společnost neudělala. Aby to dostalo tu správnou třešničku na dortu, tak tato paní by měla šéfovat resortu, který by měl chtít vysvětlení, kde dotace jsou a případně se domáhat jejich vrácení. Tomu se říká kozel zahradníkem. Navíc tato společnost údajně dluží svým zaměstnancům výplaty. To by se ministryni sociálních věcí za sociální demokracii stávat nemělo. Výsledkem tohoto projektu je jenom to, že další lidé skončili na úřadu práce.

Ale paní budoucí ministryně to vzala za správný konec. Prohlásila, že z firmy vystoupí a tím pádem to není její problém. To je to samé, jako když mě chytí policie za rychlou jízdu a já po vystoupení z auta řeknu, že je to vyřešené tím, že jsem z auta vystoupil. Není. Problém trvá dále, ale někteří se k němu již nehlásí.

Jestli pan prezident Zeman chrastil zbraněmi, že nejmenuje do vlády toho či onoho, protože není odborníkem. Tak to jsem bral jenom jako jeho pokus o to, aby se na něj nezapomnělo. Ale jestli by neměl někoho jmenovat, tak je to tato dáma. Kdyby někdo tento případ dotáhl do konce, tak by se také mohlo stát, že svým způsobem bude ona sama popotahovat sebe samu. Absurdní. A proto by se neměla stát ministryní sociálních věcí do vyřešení tohoto případů. Ať jde šéfovat na zemědělství, obranu nebo dopravu, ale ne na sociální věci. Nebo ať si nejdříve zamete před vlastním prahem.

Ale ona v tom není sama, kdo použil tuto formuli. Pan Babiš ve svém předvolebním vábení rozesílal dopisy občanům. Také jsem jeden dostal. Tam se vychválil, předestřel vize a nakonec pravil, že když to nevyjde, tak že odejde. Ano, on prostě odejde, vystoupí a vše je vyřešeno. Tak jako Gross, Kocourek, Besser a další. Ti také odešli. Voda se zavřela a je klid.

Ale takto by to být nemělo. A jestliže již někdo do nejvyšší politiky vstupuje s tím, že když to nevyjde, takže prostě vystoupí a odejde, tak je to špatně. To si svého postu neváží. Jak mám tuto paní brát vážně, když před vstupem do vlády mete své problémy pod koberec. Jak mám věřit tomu, že bude hájit zájem tohoto státu, když se neumí postavit čelem ke svým problémům. Že to není její problém? Je, protože v té firmě nedělala například školitelku, ona je členkou správní rady. Z této funkce by měla mít přehled o fungování společnosti a měla by mít také zodpovědnost za závazky společnosti.

Taktéž by měli mít všichni politici zodpovědnost za to, co předvádí. Ale to ne, oni mají svou imunitu, za kterou se schovají a nakonec jednoduše odejdou. A nejhorší je, že nám to při vstupu do politiky říkají rovnou do očí. Ale my si to nechceme připustit, že by to tak mohlo být.

Pamatujete na onu krásnou scénu z filmu páně Hrabala: „Já vám to říkal. Já vás varoval.“ Ano, pan řezník je varoval, že to vše doslova sežere a nikdo mu nevěřil. Oni nám to také říkají a my jim to nevěříme a oni pak v klidu odejdou. Ten řezník v tom filmu alespoň utíkal.

Doporučená slova k vyhledání: defenestrace, dehet a peří, na holou, veřejná ostuda.

Autor: Michael Sedláček | úterý 28.1.2014 9:15 | karma článku: 27.47 | přečteno: 758x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Na okraj diktátorovy omluvy

Dvě události, které spolu přímo nesouvisejí – a přece mají hodně společného. Severokorejský diktátor se omluvil za zavraždění občana Jižní Koreje ve Žlutém moři. V ČR bylo zastaveno trestní stíhání v podstatě za totéž.

26.9.2020 v 22:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 1 | Diskuse

Lubomír Sedlák

V čem se Hitlerovo Německo lišilo od Stalinova Ruska?

Dostal jsem od syna k narozeninám knihu o cizincích (politicích, byznysmenech a novinářích i studentech nebo obyčejných turistech), kteří do vypuknutí války určitou dobu pobývali ve Třetí říši.

26.9.2020 v 18:03 | Karma článku: 16.76 | Přečteno: 489 | Diskuse

Václav Vít

Nebe, peklo ráj, kam se duše daj?

Malá zatuchlá porce mystiky naservírovaná na prodloužený víkend jistě nikomu neuškodí. Jsme kacířským národem, každou vrchnost přijímáme s despektem.

26.9.2020 v 15:35 | Karma článku: 4.35 | Přečteno: 114 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Největší Babišův nepřítel zvaný „Závist“

Existují lidé, které úspěchy a bohatství druhých připravují o klidný spánek. To není pouze děditctví komunizmu, nýbrž se jedná o zcela primitivní lidskou závist, která je prostě vrozená.

26.9.2020 v 14:51 | Karma článku: 33.41 | Přečteno: 879 | Diskuse

Michael Pálka

10 zemí si rozdělí poničené a nešťastné děti z řeckého ostrova Lesbos...

Ale samozřejmě, Česká republika mezi nimi není. Proč ? Jsme přece "chytří", máme chytré lékárny, chytrou karanténu, chytrou vládu...

26.9.2020 v 14:36 | Karma článku: 25.82 | Přečteno: 4166 | Diskuse
Počet článků 27 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4114

Životem unavený, starostmi strhaný a jinak v pohodě (když si vezmu všechny prášky).

Najdete na iDNES.cz