Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová formule politiků – já odejdu.

28. 01. 2014 9:15:00
Také jste si toho všimli, jak se naši současní politici naučili tuto větu používat. Včera jí vyřkla adeptka na ministryni sociálních věcí paní Marksová-Tominová. Ta sedí ve správní radě firmy, po které úřad práce vymáhá 20 miliónů korun.

Paní adeptka na ministryni se zapletla s firmou, která od státu dostala dotace. Nechci se zabývat tím, na co dotace byly a jestli to mělo smysl, ale výsledkem, který z toho vznikl. Společnost Místní sociální služby (podle iDnes http://brno.idnes.cz/ministryne-prace-ma-na-jihu-moravy-stin-fco-/brno-zpravy.aspx?c=A140127_2026983_brno-zpravy_daj ) dostala dotace na zřízení sítě pečovatelů. Podnikatelský záměr nevyšel. Pojďme se podívat na roli budoucí ministryně v této kauze.

Paní budoucí ministryně včera připustila, že je ve střetu zájmů, i kdyby projekt fungoval. A že to vyřeší tím, že z tohoto projektu v zákonné lhůtě odejde. A o tom to vše je. Kdyby projekt fungoval, tak bych to bral. Chci být ministryní, tak nemohu působit v soukromém sektoru. To má logiku. Jestliže mám všechny své závazky vůči státu ze svého podnikání splněny a taktéž je mají splněny společnosti, kde jsem figuroval v řídících orgánech, tak proč ne. Ale tady to tak není. Firma, kterou opouští, má vůči státu povinnosti. Minimálně v tom, aby vysvětlila, kam se dotace poděly. Což prý doposud společnost neudělala. Aby to dostalo tu správnou třešničku na dortu, tak tato paní by měla šéfovat resortu, který by měl chtít vysvětlení, kde dotace jsou a případně se domáhat jejich vrácení. Tomu se říká kozel zahradníkem. Navíc tato společnost údajně dluží svým zaměstnancům výplaty. To by se ministryni sociálních věcí za sociální demokracii stávat nemělo. Výsledkem tohoto projektu je jenom to, že další lidé skončili na úřadu práce.

Ale paní budoucí ministryně to vzala za správný konec. Prohlásila, že z firmy vystoupí a tím pádem to není její problém. To je to samé, jako když mě chytí policie za rychlou jízdu a já po vystoupení z auta řeknu, že je to vyřešené tím, že jsem z auta vystoupil. Není. Problém trvá dále, ale někteří se k němu již nehlásí.

Jestli pan prezident Zeman chrastil zbraněmi, že nejmenuje do vlády toho či onoho, protože není odborníkem. Tak to jsem bral jenom jako jeho pokus o to, aby se na něj nezapomnělo. Ale jestli by neměl někoho jmenovat, tak je to tato dáma. Kdyby někdo tento případ dotáhl do konce, tak by se také mohlo stát, že svým způsobem bude ona sama popotahovat sebe samu. Absurdní. A proto by se neměla stát ministryní sociálních věcí do vyřešení tohoto případů. Ať jde šéfovat na zemědělství, obranu nebo dopravu, ale ne na sociální věci. Nebo ať si nejdříve zamete před vlastním prahem.

Ale ona v tom není sama, kdo použil tuto formuli. Pan Babiš ve svém předvolebním vábení rozesílal dopisy občanům. Také jsem jeden dostal. Tam se vychválil, předestřel vize a nakonec pravil, že když to nevyjde, tak že odejde. Ano, on prostě odejde, vystoupí a vše je vyřešeno. Tak jako Gross, Kocourek, Besser a další. Ti také odešli. Voda se zavřela a je klid.

Ale takto by to být nemělo. A jestliže již někdo do nejvyšší politiky vstupuje s tím, že když to nevyjde, takže prostě vystoupí a odejde, tak je to špatně. To si svého postu neváží. Jak mám tuto paní brát vážně, když před vstupem do vlády mete své problémy pod koberec. Jak mám věřit tomu, že bude hájit zájem tohoto státu, když se neumí postavit čelem ke svým problémům. Že to není její problém? Je, protože v té firmě nedělala například školitelku, ona je členkou správní rady. Z této funkce by měla mít přehled o fungování společnosti a měla by mít také zodpovědnost za závazky společnosti.

Taktéž by měli mít všichni politici zodpovědnost za to, co předvádí. Ale to ne, oni mají svou imunitu, za kterou se schovají a nakonec jednoduše odejdou. A nejhorší je, že nám to při vstupu do politiky říkají rovnou do očí. Ale my si to nechceme připustit, že by to tak mohlo být.

Pamatujete na onu krásnou scénu z filmu páně Hrabala: „Já vám to říkal. Já vás varoval.“ Ano, pan řezník je varoval, že to vše doslova sežere a nikdo mu nevěřil. Oni nám to také říkají a my jim to nevěříme a oni pak v klidu odejdou. Ten řezník v tom filmu alespoň utíkal.

Doporučená slova k vyhledání: defenestrace, dehet a peří, na holou, veřejná ostuda.

Autor: Michael Sedláček | úterý 28.1.2014 9:15 | karma článku: 27.22 | přečteno: 757x

Další články blogera

Michael Sedláček

Omluví se, neomluví se na hradě panu Schapirovi?

Chtěl jsem komentovat to, co náš hradní pán a jeho kašpárek předvedli ve vztahu k panu velvyslanci. Při psaní textu jsem se tam na...., že jsem text smazal. A shrnu to do jednoduchého textu.

10.11.2016 v 14:42 | Karma článku: 22.21 | Přečteno: 491 | Diskuse

Michael Sedláček

Demence státního úředníka

Náš stát mě již několik dlouhých let zásobuje statistickými výkazy, které chce, aby jim vyplnil. Nezapomene vždy náležitě zdůraznit, kolik mě to bude stát, když to neudělám.

8.4.2016 v 10:05 | Karma článku: 37.24 | Přečteno: 1635 | Diskuse

Michael Sedláček

Plíživě a pomalu to přichází.

Děje se to každý den. Pomalu denně se setkáváme s novými nařízeními, předpisy a zákony. Denně na nás někde vyjukne nové, MUSÍŠ. Co se za tím skrývá. Vždy nějaké nové povinnosti či zákazy.

8.3.2016 v 7:23 | Karma článku: 38.83 | Přečteno: 1559 | Diskuse

Michael Sedláček

EET aneb Echtovní Evidence Tržeb

Nejdříve začnu tím, že tento princip vůbec nechápu. Nevím, jak má zamezit černé ekonomice. Jestliže mi řemeslník nevystaví účtenku, tak není co evidovat. A jestliže jí vystaví, tak existuje a příjem je na světě.

3.3.2016 v 16:29 | Karma článku: 35.19 | Přečteno: 1229 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jaroslav Chudáček

Češi, Moravané a Slezané si nezaslouží dobrou vládu

Včera a dnes proběhly volby do Poslanecké sněmovny. Téměř 40% právoplatných voličů se neráčilo k volbám dostavit.

21.10.2017 v 18:35 | Karma článku: 13.27 | Přečteno: 286 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Role jedné ženy v kurdských dějinách a v současnosti

Kolik těch psychopatických žen nechalo za sebou nesmazatelné stopy v našich lidských dějinách a vsoučasnosti ?

21.10.2017 v 13:15 | Karma článku: 6.28 | Přečteno: 207 | Diskuse

Petr Skoupil

Zoufalství jednoho volebního hlasu

Můj volební hlas je zoufalý. Volební místnosti se za několik hodin zavřou a on stále neví, koho si vybrat, aby nepropadl a nerozdělili si jej ty strany, které by rozhodně nikdy nevybral.

21.10.2017 v 11:02 | Karma článku: 12.46 | Přečteno: 451 |

Tomáš Vyoral

Trumf zeleného mužíčka. Nejsem srab! Jsem gay... kalkulátor a populista. Homofobové jedni!

Matěj Stropnický se po deseti letech rozhodl nebýt srabem a chvíli před volbami tasil trumf! Je homosexuál! A ještě k tomu účelově populistický. Že by se mu zachtělo nějakého procenta od LGBT-XYZ komunity?

21.10.2017 v 10:35 | Karma článku: 39.44 | Přečteno: 1416 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Šéfové EU jednou udělali dobrou věc

Juncker, Tusk a Tajani ve španělském Oviedu jasně podpořili španělskou vládu a právní stát proti katalánským separatistům. Výjimečně dávám palec nahoru.

21.10.2017 v 9:00 | Karma článku: 6.08 | Přečteno: 389 | Diskuse
Počet článků 27 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4109

Životem unavený, starostmi strhaný a jinak v pohodě (když si vezmu všechny prášky).Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.